فروشگاه لوازم هنری تیکارنگ

عرضه محصولات متنوع هنری و فرهنگی

کلیک کنید

آیا طیف رنگ گل ها در بهبود حس محیط مهم است؟ استفاده از گل های تازه در طیف رنگ های مختلف، می تواند روح محیط را تحت تاثیر قرار دهد و آن را از حالت خشک و خسته کننده خارج کند؟ یقینا حضور گل های طبیعی و زنده در محیط زندگی انسان، احساس شادی و طراوت را به همراه خواهد آورد و همین امر موجب یک ارتباط روحی مثبت در افراد خواهد شد. علاقه انسان به این المان های طبیعی، از دیر باز وجود داشته و امروزه نیز استفاده از گل های طبیعی، موجب پیوند زندگی های صنعتی با طبیعت شده است. قرار گیری گل و گیاه در معماری داخلی منازل، ادارات و محیط های کاری، حالات روحی غیر متعادل و تنش های عصبی موجود در آن محیط را تعدیل ساخته و به حالت طبیعی باز می گرداند. این عناصر زنده و پر انرژی، می توانند در فصول مختلف سال، در معماری داخلی حضور داشته باشند و به وسیله تنوع خود در طیف رنگ، عطر، فرم و سایر خصوصیات مختلف، موجی از انرژی های تازه را بوجود آورند.

اهمیت طیف رنگ در گزینش گل

Flower color spectrum

زمانیکه تمام ضوابط مربوط به طراحی معماری داخلی و پیچیدگی تناسبات آن، انجام می شود تنها خصوصیات یک فاکتور منحصربفرد است که می تواند روح طراوت و شادابی را در آن محیط، ایجاد کند. طیف رنگ، یک فاکتور شگفت انگیز است که در پاسخ به نیاز خوش منظره شناسی، به عنوان یک خصوصیت بیکران و متنوع عمل می کند.

طیف رنگ با حضور خود در محیط، با شما حرف می زند. اگرچه تاثیر آن در نظر شما حیرت انگیز و چشمگیر نباشد، اما طیف رنگ های موجود در عناصر و ترکیب آن ها با محیط زندگی شما، در طول روز بر احوالات شما مسلط هستند، احساسات شما را بر انگیخته می کنند و یا آن ها را به سمت آرامش سوق می دهند.

زمانیکه از گل ها، این عناصر انرژی بخش و طبیعی، در معماری داخلی محیط استفاده می کنید، می بایست در گزینش آنان علاوه بر توجه به خوش منظره فرم و ساختار فیزیکی، در گزینش طیف رنگ نیز، بعنوان یک عامل بسیار مهم و دگرگون کننده، تامل کنید. چرا که این پالت طیف رنگی گل هاست که با دنیای منحصر بفرد خود، تعریف تازه ای از معماری داخلی را ایجاد می کند.

با شناخت گل های متفاوت در طیف رنگبندی های متنوع و همچنین روانشناسی طیف رنگ گل های طبیعی، می توانید حال و هوای تازه ای به معماری داخلی خود دهید. بنظرتان چه ترکیب طیف رنگی در گل های طبیعی بکارتان می آید؟ مسلما دامنه طیف رنگ های موجود در گل ها انقدر گسترده است که اگر بخواهیم پا در این دنیای وسیع بگذاریم، گزینه های پیش رو از کنترلمان خارج می شود و یقینا احساس گیجی می کنیم. در قدم اول بهتر است طیف رنگ و تونالیته طیف رنگی مورد علاقه خود را گزینش کنید. نحوه استفاده از طیف رنگ در معماری داخلی برای ایجاد تاثیری مثبت، تا حدودی به شما و علایقتان بستگی دارد. این شما هستید که می توانید با بررسی پتانسیل های موجود در محیطی فعلی و با ترکیب آن ها با ایده ها و تمایلات خود، به نتیجه برسید. بطور مثال شما می توانید به تناسبات طیف رنگی مبلمان موجود در معماری داخلی دقت کنید و با توجه به طیف طیف رنگی آن، طیف رنگ گل مورد نیاز خود را گزینش کنید. این همان بررسی پتانسیل و قابلیت فعلی محیط است که شما را در جهت رسیدن به یک معماری داخلی بیمثل و ایده آل، کمک می کند. در این روش، دامنه طیف رنگی موجود در محیط به انضمام طیف رنگ های مورد پسند شما، در تلفیق با سبک هایی مثل تضاد، همخوانی، تعادل و استفاده از طیف طیف رنگ های مشابه، معنا می یابد و قابل اجراست.

تیکارنگ: فروشگاه لوازم هنری

 

شناخت، گزینش و ترکیب مناسب

طیف رنگ های مختلف در شما احساسات مختلفی ایجاد می کند. این یک امر انکار ناپذیر است . ترکیب طیف رنگ در گل های طبیعی، مجموعه ای از حس ها و انرژی های مختلف را در شما بوجود می آورد و حس شما را نسبت به محیط تغییر می دهند.

احساساتی که طیف رنگ گل های مختلف در افراد منتقل می کنند در دسته بندی زیر خلاصه می شود:

  • گل های روشن و سفید: استفاده از گل های به طیف رنگ سفید، حس خاص بودن را تقویت می کند. چرا که این طیف رنگ نماد خلوص و سادگی است و قرار گیری آن در محیط زندگی، حس رمانتیک بودن را به افراد منتقل کند و همچنین اصالت محیط را نیز بهبود می بخشد. از مزیت استفاده از گل های سفید مانند رز سفید، نرگس و ارکیده ترکیب زیبا و ماهرانه آن با گل های دیگر است.
  • توناژ طیف رنگ گرم: استفاده از گل های کالانکوآ، رز و شمعدانی به طیف رنگ گرم، احساساتی همچون زیبایی، اشتیاق، جرات و شادی را منتشر می کنند. چرا که طیف رنگ گرم یکی از جسورانه ترین و تاثیرگذار ترین گزینش های ممکن است که بکاربردن آن حتی در مقیاس های کوچک مثل استفاده در گل آرایی محیط، تفاوت بزرگی را در محیط ایجاد کرده و نگاه همگان را به خود معطوف می کند.
  • توناژ طیف رنگ آبی: گل های طبیعی به طیف رنگ آبی مثل گل بنفشه و گل ادریسی، حس صداقت، آرامش، اطمینان و وفاداری را به افراد منتقل می کند و می تواند در تضاد و یا همخوانی با طیف طیف رنگی محیط، حال و هوای جدیدی در محیط ایجاد کند.
  • تونالیته طیف رنگ صورتی: رز صورتی، آزالیا و لاله، از دسته گل هایی هستند که با قرار گیری در معماری داخلی، احساساتی مثل زیبایی، شادی و ظرافت را یاد آوری می کنند و براحتی در ترکیب با گل های سفید، گرم و زرد بکار می روند.

 

چیدمان مناسب گل های طیف رنگی

با اینکه گل های تازه، با طراوت و خوش منظره خود حس نشاط و تازگی را به ما می بخشند، اما بکارگیری این عناصر فرح بخش، مانند سایر لوازم های بکاررفته در محیط، نیاز به توجه بسیاری در جزئیات دارد. مهمترین مسئله، گزینش یک گل با طیف رنگ مناسب در محیطهای مختلف یک محیط است. بدون شک استفاده از گل های طبیعی در محیط های کاری و خانگی بشکلی متفاوت انجام می گیرد اما هر چقدر که حضور گل در یک محیط اداری، محبت و صمیمیت افراد را افزایش می دهد در منازل نیز، روح محیط را از حالت تکراری و روزمرگی خارج می کند . بررسی محیط و محیطهای یک منزل مسکونی، موجب ایجاد چند دسته مجزا می شود که کاربرد و کارکرد گل های طبیعی در آنان، متفاوت است.

 

تیکارنگ: فروشگاه لوازم هنری

 

  1. گل آرایی در اتاق نشیمن و سالن:

بطور معمول، اتاق پذیرایی نقطه تمرکز قرارگیری لوازم های زیبا و شیک است . استفاده از دسته گل های مجلل و بزرگ در این بخش از خانه، در صورتی که دارای یک چیدمان لذت بخش و آرامش بخش باشد، بسیار تاثیر گذار است. طیف رنگ گل ها در این بخش از خانه از اهمیت بسیاری برخوردار است و همانطور که گفته شد، می توان به روش های مختلف، طیف رنگ گل ها را با معماری داخلی داخلی خانه ترکیب نمود. قرار گیری گلدان های کوچک با گل های زنده و طبیعی، در پس زمینه گیاهان سبز و بر روی شومینه، شلف ها و قفسه هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند، حس محیط را در دو بخش پذیرایی و نشیمن، قوت می بخشد. همچنین قرار دادن آنان بر روی میز جلو مبلی و یا استفاده از گل های ساقه بلند در گلدان و یا کوزه های بلندی که در گوشه های خانه قرار دارند، منظره خوش منظره را بوجود می آورد. بهتر است در این محیط ها از گل های متفاوت در ترکیب طیف رنگی های ماهرانه استفاده کرد و هر گوشه خالی را با آن پر نمود.

 

تیکارنگ: فروشگاه لوازم هنری

 

  1. استفاده از گل در آشپزخانه:

آشپزخانه قلب خانه است و می توان گفت بیشترین زمان یک بانوی ایرانی، در این مکان سپری می شود. لذا قرار گیری گل های تازه بهاری در داخل گلدان های شیشه ای و یا یک دسته گل کوچک زینتی در گلدان های کوچک بر روی صفحه کابینت، بطور کل حال و هوای آشپزخانه را تغییر دهد و یک محیطی آرام و رمانتیک را برای همه افراد خانه ایجاد کند تا بتوانند در آن غذا بخورند و از کنار هم بودن لذت ببرند. در گزینش طیف رنگ گل های آشپزخانه، علایق بانوی خانه بسیار حائز اهمیت است و می تواند تعیین کننده باشد.

 

تیکارنگ: فروشگاه لوازم هنری

 

  1. گزینش گل برای اتاق خواب:

استفاده از گل های گرم و طیف رنگی در اتاق های خواب، بخصوص در اتاق والدین، محیطی خواب را رمانتیک و لذت بخش می کند و جلوه ای ظریف و زیبا به وجود می آورد.

اما اغلب خانواده ها ترجیح می دهند، از گل های خشک و یا مصنوعی در اتاق خواب خود و فرزندانشان استفاده کنند. زیرا عقیده دارند آن ها ساعات کمتری از روز را در اتاق خود می گذرانند و خرید گل های تازه، شاید مقرون بصرفه نباشد.

در یک نگاه کلی می توان گفت، اگر تمایل دارید تا به خانه خود طیف رنگ و رو دهید و آن را با عطر دلنشین بهاری مزین سازید، بهترین گزینش، استفاده از گل های طبیعی است. طیف رنگ گل های طبیعی جلوه معماری داخلی را تغییر می دهد و در صورتیکه استفاده از آنان با ایده های جدید همراه باشد، حس نو شدن را نیز برای شما به مراه خواهد آورد.

 

تیکارنگ: فروشگاه لوازم هنری