در این مقاله می خوایم به تاثیر طیف رنگ گل در معماری داخلی بپردازیم، می دانیم رنگ اصل جدایی ناپذیر و حساسی از معماری داخلی می باشد که از اهمیت مهمی برخوردار است. مقاله مورد نظر توسط آرینا نامداری دانشجوی خوش ذوق کارشناس ارشد پژوهش هنر برای گروه تیکارنگ ارسال شده است.

 

تاثیر طیف رنگ گل در معماری داخلی

آیا طیف رنگ گل ها در بهبود حس محیط مهم است؟ استفاده از گل های تازه در طیف رنگ های مختلف، می تواند روح محیط را تحت تاثیر قرار دهد و آن را از حالت خشک و خسته کننده خارج کند؟ یقینا حضور گل های طبیعی و زنده در محیط زندگی انسان، احساس شادی و طراوت را به همراه خواهد آورد و همین امر موجب یک ارتباط روحی مثبت در افراد خواهد شد. علاقه انسان به این المان های طبیعی، از دیر باز وجود داشته و امروزه نیز استفاده از گل های طبیعی، موجب پیوند زندگی های صنعتی با طبیعت شده است. قرار گیری گل و گیاه در معماری داخلی منازل، ادارات و محیط های کاری، حالات روحی غیر متعادل و تنش های عصبی موجود در آن محیط را تعدیل ساخته و به حالت طبیعی باز می گرداند. این عناصر زنده و پر انرژی، می توانند در فصول مختلف سال، در معماری داخلی حضور داشته باشند و به وسیله تنوع خود در طیف رنگ، عطر، فرم و سایر خصوصیات مختلف، موجی از انرژی های تازه را بوجود آورند.

 

اهمیت طیف رنگ در گزینش گل

رنگ بندی

وظيفه‌ي رنگ بندي در يك نقاشي، پوستر و يا پشت جلد كتاب، القاء برخي حالت‌‌ها يا برداشت‌ها، از طريق رنگ، به بيننده است. اين كه شما براي نشان دادن يك حالت به خصوص،‌ بايد از چه رنگي مدد بگيريد، حرف اصلي اين كتاب است كه مي خواهد با طرح تئوري و نمايش عملي توانايي و يا ناتواني هر رنگ به شما بگويد كه مثلاً براي ايجاد شگفتي، هيجان، آرامش و يا برداشت تازگي، كهنگي، جواني و يا زنانگي چه رنگ‌هايي مي‌تواند به شما كمك كند اما نخست با چند رنگ پركاربرد آشنا مي‌شويم. شرکتی که بخواهد پا را یک قدم جلوتر بگذارد انتخاب یک یا چند رنگ را در ست اداری و دکوراسیون خود قرار می دهد به طوری که با دیدن ان رنگ ها شرکت مورد نظر برای شما تداعی می شود. پس اگر میخواهید در عرصه بین الملل وارد شوید و در برند شهرت جهانی کسب کنید باید علم بازتاب رنگ ها را بشناسید.

Flower color spectrum

زمانیکه تمام الگوهای مرتبط با دیزاین معماری داخلی و تمامی فاکتورهایی که گاها برای کارفرما بسیار هزینه بر است ( پارتیشن هاْ مبلمان و…) انجام می شود. یک فاکتور حیاتی میتواند روح جاودانگی به دکوراسیون ما بدهد و تمام اقدامات انجام شده را تحت تاثیر خود قراردهد و ارزش هزینه دکوراسیون را چندین برابر کند که آن عامل اعمال به کارگیری طیف مناسب رنگ گل و گلدان است.

طیف رنگ گل و گلدان با حضور خود در محیط، به محیط انرژی می بخشد.و میتواند شما را به آرامش هدایت کند به طور مثلا طیف رنگی گل و گلدان سبز و سفید در یک مطب پزشکی میتواند به مراجعه کنندگان حس ارامش دهد. اگرچه تاثیر آن در نظر شما حیرت انگیز و چشمگیر نباشد، اما طیف رنگ های موجود در عناصر و ترکیب آن ها با محیط زندگی شما درنتیجه احساسات شما را بر انگیخته می کنند و یا آن ها را به سمت آرامش هدایت می دهند.

وقتی که از گل ها، این گیاهان انرژی طبیعی، در طراحی معماری داخلی محیط استفاده می کنید، باید در به کارگیری آنان علاوه بر توجه به خوش منظره فرم و ساختار فیزیکی، در گزینش طیف رنگ گل و گلدان نیز، بعنوان یک عامل بسیار مهم و دگرگون کننده، دقت کنید. چرا که طیف رنگی گل ها و گلدان ها میتواند جلوه ی خاصی به محیط شما بدهد.

با شناخت گل های متفاوت از نظر علم رشد و آبیاری در کنار در طیف رنگبندی های متنوع و همچنین روانشناسی طیف رنگ گل های طبیعی، می توانید حال و هوای تازه ای به معماری داخلی خود دهید. پس ما در این مقاله به فاکتورهای طیف رنگی – نوع گل – شکل گلدان و رنگ آن – روانشناسی رنگ ها توجه ویژه ای داشتیم.  به طور مثال چه ترکیب طیف رنگی در گل های طبیعی مناسب است. مسلما دنیای طیف رنگ های موجود در گل ها به قدری گسترده و خوش نقش هستند که اگر بخواهیم وارد این دنیای وسیع بشیم، گزینه های پیش رو از کنترلمان خارج می شود و یقینا احساس گیجی می کنیم. در این مقاله ما یک الگوریتمی ایجاد کردیم تا طراحان گرامی بتوانند طبق این الگوریتم اقدامات لازم را انجام دهند.

۱) انتخاب محیط و کاربری محیط

۲) انتخاب طیف رنگی متناسب با دکوراسیون و کاربری

۳) بررسی روانشناسی رنگ متناسب با کاربری و افراد

۳) پژوهش در مورد منابع نور و آبسیاری گیاه مربوطه

۴) انتخاب نهایی گل و گلدان مورد نظر

۵) جای نمایی مناسب و بهینه در بهترین زاویه

در حین انجام الگوریتم فوق حتما باید به نوع چیدمان ممبلمان – رنگ مبمان – تابلو های نقاشی – رنگ دیوار و متریال کف و… دقت کنیم تا یک تعاملی بین گل و سایر عناصر ایجاد کنیم. در اینجا نوع تفکر و سلیقه یک معمار میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.

در قدم اول بهتر است طیف رنگ و تونالیته طیف رنگی مورد علاقه خود را گزینش کنید. نحوه استفاده از طیف رنگ در معماری داخلی برای ایجاد تاثیری مثبت، تا حدودی به شما و علایقتان بستگی دارد. این شما هستید که می توانید با بررسی پتانسیل های موجود در محیطی فعلی و با ترکیب آن ها با ایده ها و تمایلات خود، به نتیجه برسید. بطور مثال شما می توانید به تناسبات طیف رنگی مبلمان موجود در معماری داخلی دقت کنید و با توجه به طیف طیف رنگی آن، طیف رنگ گل مورد نیاز خود را گزینش کنید. این همان بررسی پتانسیل و قابلیت فعلی محیط است که شما را در جهت رسیدن به یک معماری داخلی بیمثل و ایده آل، کمک می کند. در این روش، دامنه طیف رنگی موجود در محیط به انضمام طیف رنگ های مورد پسند شما، در تلفیق با سبک هایی مثل تضاد، همخوانی، تعادل و استفاده از طیف طیف رنگ های مشابه، معنا می یابد و قابل اجراست.

 

تیکارنگ

 

شناخت، گزینش و ترکیب مناسب

طیف رنگ های مختلف در شما احساسات مختلفی ایجاد می کند. این یک امر انکار ناپذیر است . ترکیب طیف رنگ در گل های طبیعی، مجموعه ای از حس ها و انرژی های مختلف را در شما بوجود می آورد و حس شما را نسبت به محیط تغییر می دهند.

احساساتی که طیف رنگ گل های مختلف در افراد منتقل می کنند در دسته بندی زیر خلاصه می شود:

 

  • گل های روشن و سفید:سفيد سمبل، پاکي، پاك‌دامني، بي گناهي و صلح است استفاده از گل های به طیف رنگ سفید، حس خاص بودن را تقویت می کند. چرا که این طیف رنگ نماد پاکي، پاك‌دامني است و قرار گیری آن در محیط زندگی، حس رمانتیک بودن را به افراد منتقل کند و همچنین اصالت محیط را نیز بهبود می بخشد. از مزیت استفاده از گل های سفید مانند رز سفید، نرگس و ارکیده ترکیب زیبا آن ها با دیگر گل ها می باشد. 
  • توناژ طیف رنگ گرم: از نظر فیزیک طول موج نور قرمز بسيار به اشعه ماوراء بنفش نزديك است، كه منشاء انتقال گرماست استفاده از گل های کالانکوآ، رز و شمعدانی به طیف رنگ گرم، احساساتی همچون گرمابخشی شور؛ زیبایی، اشتیاق، شادی را القا می کند. چون طیف رنگ گرم یکی از بهترین و تاثیرگذار ترین گزینش های ممکن است که بکاربردن آن حتی در مقیاس های کوچک مثل استفاده در گل آرایی محیط، تفاوت بزرگی را در محیط ایجاد کرده و نگاه افراد را به خود معطوف می کند.
  • توناژ طیف رنگ آبی:آبي رنگ آسمان و درياست و مانند سبز آرام بخش است گل های طبیعی به طیف رنگ آبی مثل گل بنفشه و گل ادریسی، حس یکدست بودن، آرامش، اطمینان و امنیت را به اشخاص منتقل می کند و طیف آبی جز آن دسته از رنگ ها است که میتواند با دیگر رنگ ها به آسانی ترکیب شود و زوایای زیبایی به وجود بیاورد.
  •  طیف رنگ صورتی: لاله ، رز صورتی و آزالیا، از دسته گل هایی هستند که با قرار گیری در معماری داخلی، احساساتی مثل زیبایی، شور هیجان، برانگیختگی جنسی و ظرافت را یاد آوری می کنند و براحتی در ترکیب با گل های سفید، گرم و زرد بکار می روند.
  • گل های با رنگ تیره: رنگ تیره مقابل رنگ‌هاي روشن است.  قرمز تيره، ارغواني تيره، سبز تيره، و يا آبي تيره، احساسي از بزرگي و قدرت و فرادستي رامنتقل مي‌كند كه مناسب محیط های رسمي است و به اثاثيه‌ي اطراف ما نيز نوعي ارزش و قدمت  ويژه مي بخشد. چنين گل هایی  تاثير آن وقتي به نهايت مي‌رسد كه در بين گروهي از رنگ‌هاي روشن‌تر به كار گرفته می شود.

 

چیدمان مناسب گل های طیف رنگی

با اینکه گل های تازه، با طراوت و خوش منظره خود حس نشاط و تازگی را به ما می بخشند، اما بکارگیری این عناصر فرح بخش، مانند سایر لوازم های بکار رفته در محیط، نیاز به توجه بسیاری در جزئیات دارد. مهمترین مسئله، گزینش یک گل با طیف رنگ مناسب در محیطهای مختلف یک محیط است. بدون شک استفاده از گل های طبیعی در محیط های کاری و خانگی بشکلی متفاوت انجام می گیرد اما هر چقدر که حضور گل در یک محیط اداری، محبت و صمیمیت افراد را افزایش می دهد در منازل نیز، روح محیط را از حالت تکراری و روزمرگی خارج می کند . بررسی محیط و محیطهای یک منزل مسکونی، موجب ایجاد چند دسته مجزا می شود که کاربرد و کارکرد گل های طبیعی در آنان، متفاوت است.

 

تیکارنگ

 

  1. گل آرایی در اتاق نشیمن و سالن:

بطور معمول، اتاق پذیرایی نقطه تمرکز قرارگیری لوازم های زیبا و شیک است . استفاده از دسته گل های مجلل و بزرگ در این بخش از خانه، در صورتی که دارای یک چیدمان لذت بخش و آرامش بخش باشد، بسیار تاثیر گذار است. طیف رنگ گل ها در این بخش از خانه از اهمیت بسیاری برخوردار است و همانطور که گفته شد، می توان به روش های مختلف، طیف رنگ گل ها را با معماری داخلی داخلی خانه ترکیب نمود. قرار گیری گلدان های کوچک با گل های زنده و طبیعی، در پس زمینه گیاهان سبز و بر روی شومینه، شلف ها و قفسه هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند، حس محیط را در دو بخش پذیرایی و نشیمن، قوت می بخشد. همچنین قرار دادن آنان بر روی میز جلو مبلی و یا استفاده از گل های ساقه بلند در گلدان و یا کوزه های بلندی که در گوشه های خانه قرار دارند، منظره خوش منظره را بوجود می آورد. بهتر است در این محیط ها از گل های متفاوت در ترکیب طیف رنگی های ماهرانه استفاده کرد و هر گوشه خالی را با آن پر نمود.

 

تیکارنگ

 

  1. استفاده از گل در آشپزخانه:

آشپزخانه قلب خانه است و می توان گفت بیشترین زمان یک بانوی ایرانی، در این مکان سپری می شود. لذا قرار گیری گل های تازه بهاری در داخل گلدان های شیشه ای و یا یک دسته گل کوچک زینتی در گلدان های کوچک بر روی صفحه کابینت، بطور کل حال و هوای آشپزخانه را تغییر دهد و یک محیطی آرام و رمانتیک را برای همه افراد خانه ایجاد کند تا بتوانند در آن غذا بخورند و از کنار هم بودن لذت ببرند. در گزینش طیف رنگ گل های آشپزخانه، علایق بانوی خانه بسیار حائز اهمیت است و می تواند تعیین کننده باشد.

 

 

  1. گزینش گل برای اتاق خواب:

استفاده از گل های گرم و طیف رنگی در اتاق های خواب، بخصوص در اتاق والدین، محیطی خواب را رمانتیک و لذت بخش می کند و جلوه ای ظریف و زیبا به وجود می آورد.

اما اغلب خانواده ها ترجیح می دهند، از گل های خشک و یا مصنوعی در اتاق خواب خود و فرزندانشان استفاده کنند. زیرا عقیده دارند آن ها ساعات کمتری از روز را در اتاق خود می گذرانند و خرید گل های تازه، شاید مقرون بصرفه نباشد.

در یک نگاه کلی می توان گفت، اگر تمایل دارید تا به خانه خود طیف رنگ و رو دهید و آن را با عطر دلنشین بهاری مزین سازید، بهترین گزینش، استفاده از گل های طبیعی است. طیف رنگ گل های طبیعی جلوه معماری داخلی را تغییر می دهد و در صورتیکه استفاده از آنان با ایده های جدید همراه باشد، حس نو شدن را نیز برای شما به مراه خواهد آورد.

۱) اصول و مبانی رنگ‌شناسی در معماری و شهرسازی‌- مولفین کوروش محمودی ده بیگلو و امیر شکیبامنش

۲) راهنمای گل‌ها و گیاهان آپارتمانی همراه با اطلس رنگی ـ مولف: شهرام مقصودی

[۳] https://www.pinterest.com/pin/414612709446847865/

[۴] https://www.apartmenttherapy.com/indoor-plant-decorating-ideas-222810

[۵] Color Psychology Secrets For Interior Design – by Rebecca Noel

آرینا نامداری

تیــــکارنگــ